انتخاب برگه

با سلام خدمت دوستان عزیز

چند مدتی هست که سازمان تامین اجتماعی سامانه ای برای تجویز دارو در جهت حذف دفترچه های درمانی کاغذی راه اندازی کرده است ولی در کاربردی کردن آن به هیچ عنوان برای شرکت های نرم افزاری که در حوزه پزشکی زحمت میکشند ارزشی قایل نشده و هیچ نقشی برای آنها در نظر نگرفته است!

اکنون سوال مهم اینجاست آیا برای کاری به این حجم و وسعت بهتر نبود از ظرفیت شرکت های نرم افزاری حوزه پزشکی مثل کلینیک 24 و …. برای کاربردی تر کردن آن و کم کردن بودجه آموزشی و کم کردن سطح مخالفت ها و عدم استقبال پزشکان استفاده کرد؟

هر چه باشد کاری در وسعت ملی برای حذف دفترچه ها با این حجم که از یک مثلث با سه ضلع 1- مراکز درمانی مختلف، مطب ها و 2- داروخانه ها و  3- بیماران تشکیل شده است بسیار سنگین می باشد.

کاملا مشخص می باشد که این سامانه در اوایل بسیار ضعیف و دچار مشکلات فراوان باشد و تا مدت ها پزشکان و داروخانه ها به راحتی زیر بار استفاده از آن نروند.

طرحی که مسلما با عدم استفاده پزشکان و داروخانه ها ابتر باقی مانده و این حجم از بودجه و هزینه مصرف شده پایمال میگردد.

به ذات این طرح میشود گفت که طرح خوبی می باشد زیرا سربار هزینه چاپ دفترچه ها ، مشکل در خوانایی دستخط پزشکان ، گم شدن دفترچه ها و خرابی برگ دفترچه و عدم تشخیص درست تاریخ اعتبار دفترچه و …. همگی دلایل مناسبی برای الکترونیک شدن این موضوع و پیاده سازی تجویز نسخ بر پایه کد ملی بیمار در بستر اینترنت می باشد.

تامین اجتماعی بخاطر عدم استقبال مراکز از سامانه ضعیف خود پزشکان و داروخانه ها را با ترفند عدم پرداخت حق بیمه های برگه های ماه های قبل تا حدی مجبور به استفاده از سامانه کرده است. همچنین با مصرف بودجه بسیار و کلاس های آموزشی مختلف سعی هر چه بیشتر در پیاده سازی این سامانه دارد اما چرا واقعا در زمانی که نرم افزار های پزشکی مثل کلینیک 24 در دل خود فرم های خوش دستی برای تجویز دارو با امکانات مختلف مثل داروهای پرکاربرد، نسخه های پیش فرض ، تجویز مجدد و … پیاده کرده اند و پزشکان به راحتی از این فرم ها برای ثبت دارو و پرینت آن در دفترچه بیمار استفاده میکنند تامین اجتماعی آنها را نادیده میگیرد!!!!

مگر بودجه تامین اجتماعی بخش زیادی از آن از همین حق بیمه های کارمندان و کارگران این کشور تامین نمیشود مگر نباید برای این بودجه و بیت المال تامین اجتماعی ارزش قایل بود؟؟؟

در زمانی که تامین اجتماعی برای بحث استحقاق سنجی و کد تایید اعتبار قبلا برای مراکز پاراکلینیکی و آزمایشگاهی و فیزیوتراپی از وب سرویس نسخ استفاده کرده بود چرا برای این پروژه با این حجم از کار و سنگینی از ظرفیت ما استفاده نکرده است.

بنده به شخصه چندین بار به تامین اجتماعی اصفهان واحد مدیریت درمان مراجعه کردم و از بخش IT آن هیچ جواب مثبتی نشنیدم و همواره گفتند این یک سامانه با هدف تبلیغاتی می باشد و اساس آن ضعیف است.

به نظرم هنوز هم دیر نیست. هنوز هم میشود لیست داروهای فارماکوپه را بصورت یک استاندارد لیست دارو در نظر گرفت به همان صورتی که اکنون در پایگاه داده تامین اجتماعی موجود هست و یک وب سرویس برای ارتباط نرم افزار های مدیریت مطب و کلینیک پزشکی و داروخانه ها با سامانه تجویز نسخ تامین اجتماعی در نظر گرفت تا بیشتر بار پیاده سازی، آموزش و راه اندازی این هدف عالی بر عهده ما شرکت های نرم افزاری حوزه پزشکی باشد.

فرم تجویز دارو

بسیار آرزومندم بسیاری از مشکلات این کشور که با راه حل های کوچک قابل رمزگشایی می باشند بزودی زود به دست مدیران هوشمند و با تدبیر و آینده نگر حل شود.

 

 

سوالی دارید؟ چت از طریق واتس اپ