انتخاب برگه
دکتر مریم خلیفه سلطانی مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی، درمانی الزهرا(س) اصفهان از دو و نیم برابر شدن پیوند کبد در استان اصفهان طی ۹ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت:

از ابتدای سال جاری تاکنون که حدود ۹ ماه از سال می گذرد، ۲۵ مورد اهدا و پیوند کبد در استان اصفهان داشتیم که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ مورد بوده است.

مجموع اهدا و پیوند کبد در سال گذشته در استان ۱۶ مورد بوده است.

استان اصفهان، پیشرفت قابل ملاحظه ای در پیوند کبد داشته زیرا در سال های گذشته بیشتر موارد پیوند کبد از اصفهان به شیراز ارسال می شد اما طی ۲ سال اخیر بیشتر آنها در اصفهان انجام می شود.

در مراسم بزرگداشت اهدای عضو (جشن نفس) که در تهران برگزار شد از دکتر بهنام صانعی عضو هیأت علمی این دانشگاه به نمایندگی از تیم پیوند اعضای مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان، بدلیل پیشرفت قابل توجه در پیوند کبد تجلیل شد.

پیوند کبد، عمل جراحی تعویض یک کبد بیمار (نارسا) با یک کبد سالم از شخص مرگ مغزی و یک روش درمانی برای درمان مرحله پایانی بیماری‌های کبدی و نارسایی حاد است.

این عمل جراحی طاقت فرساست و حدود چهار تا ۱۸ ساعت با توجه به نتیجه به طول می‌انجامد.

در سالجاری تاکنون ۸۹ مورد اهدا و پیوند کلیه، ۲۵ مورد اهدا و پیوند کبد و سه مورد اهدا و پیوند قلب در استان اصفهان داشتیم که تعداد معدودی از آنها از بیمارانی بوده که از استان های دیگر به اصفهان منتقل شده اند.

از ابتدای سالجاری تاکنون حدود ۴۱ مورد اهدای عضو از سوی افراد مرگ مغزی در استان اصفهان صورت گرفته است در حالی که سال گذشته در مجموع ۳۶ مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان انجام شد.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

سوالی دارید؟ چت از طریق واتس اپ